29. 9. 2013 - Slavnost sv. Václava v Rozdělově

Hřejivé paprsky slunce nám byly průvodcem na cestě do kostela sv. Václava, kde se konala svatováclavská poutní mše. Pozvání přijal biskupský vikář pro diakonii – P. Dr. Vojtěch Eliáš, který společně s farářem P. Jaroslavem Kučerou, biblistou P. Doc. Josefem Hřebíkem, Th.D., S.S.L. a početnou asistencí kráčel v liturgickém průvodu do presbytáře. Sváteční atmosféru provoněnou kadidlem umocňoval hudební doprovod chrámového sboru.Při homilii hlavního celebranta P. Dr. Eliáše jsme upírali zrak k motivu na hlavním oltáři, který znázorňuje mučednickou smrt knížete Václava, jehož život vyhasíná pod mečem bratra Boleslava. Můžeme zde vidět symboliku vítězství Boleslava, který se stal úspěšným politikem a státníkem, v kontextu s prohrou mírumilovného Václava, který měl pro tehdejší dobu těžko realizovatelné úmysly. Avšak skutečným vítězem je Václav, kterého dnes uctíváme jako vnímavého patrona a ochránce českého národa. Kristus je měřítkem hodnot. Svatý kníže Václav dosáhl definitivního vítězství dobra nad zlem. I my musíme usilovat o dobro, nesmíme však k němu docházet zlými a lstivými prostředky. V závěru bohoslužby byla P. Dr. Eliášovi předána hezky zdobená kytička jako poděkování za jeho milou účast při slavnostní bohoslužbě. Následovalo pohoštění ve farní učebně u bohatě prostřeného stolu při vzácných chvílích společného sdílení se.

Více snímků zde