ex libris Jan Lebeda

Z tisků Jana Lebedy, kněze a básníka, který v Rozdělově působil deset let. Právě jemu byla před časem věnována pozoruhodná publikace Bohumila Svobody – Kniha o Janu Lebedovi (nakladatelství Vyšehrad 2001), která obsahuje řadu vzpomínek a statí o této významné osobnosti české katolické církve po roce 1948.

Rozhodli jsme se na tuto knihu navázat a na webových stránkách rozdělovské farnosti postupně zveřejňovat kolekci tisků – slovo Jana Lebedy vysázené mistry českého ručního tisku – Aloisem Chválou, kladenským Josefem Ciprou, které doprovází grafika zejména Arnošta Hrabala a Jaroslava Vodrážky.

Památku na Jana Lebedu bychom rádi rozšířili za pomoci přátel o další doklady – dopisy, fotografie, grafické drobnosti, u jejichž zrodu stál.

Jan Lebeda - Bratři

Aktualizováno Pátek, 02 Červenec 2010 13:45 Napsal uživatel Administrator Pátek, 02 Červenec 2010 13:35

Janu Lebedovi byl velice blízký odkaz sv. Cyrila a Metoděje. V roce 1962, kdy již působí v Rozdělově, vychází jeho bibliofilie Bratři /Temná noc cyrilometodějské orby Jedenácti kresbami ji doprovodil Arnošt Hrabal a ve třiceti výtiscích jí na ručním lisu vytiskl Alois Chvála.

Jan Lebeda k cyrilometodějskému výročí

Aktualizováno Čtvrtek, 01 Červenec 2010 21:40 Napsal uživatel Administrator Čtvrtek, 01 Červenec 2010 14:10

Archiv Lebedovských památek byl obohacen několika vzácnými ručními tisky, které věnovala Marie Štiková. Vzhledem k blížícímu se svátku věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje vybrali jsme jeden z drobných málo známých tisků: Jan Lebeda – K 1.100 výročí byzantské misie cyrilometodějské. Jak cenné svědectví v dnešní době zahlcené balastem informací, které nemilosrdně dusí naše kořeny. Text hluboký, psaný s úctou ke kultuře knihy, doprovází grafika Jaroslava Vodrážky. Alois Chvála tento bibelotek vytiskl na ručním lisu  v nákladu 100 kusů v roce 1963. Taková sváteční drobnost, která vznikla v době působení Jana Lebedy v Rozdělově. Získali jsme i další fotografii Jana Lebedy, to již byl kanovníkem ve Staré Boleslavi, vidíme jej na procházce s maminkou a věrným psem, volal na něj „monsiňore“ …

Bibliofilie ke stažení (PDF 1,19 MB)

Jan Lebeda, Strážce

Aktualizováno Čtvrtek, 17 Červen 2010 13:54 Napsal uživatel Administrator Čtvrtek, 11 Únor 2010 16:01

Jan Lebeda, Strážce, Sen Antonína Podlahy, K výročí jeho stých narozenin, obálka a dřevoryty od Jaroslava Vodrážky, 50 výtisků, na ručním tisku vytiskl Alois Chvála v roce 1964 (ke stažení v PDF 1,02 MB, 1,22 MB, 603 kB, 743 kB). Jedna z nejkrásnějších bibliofilií Jana Lebedy.

Pozdrav z Buchlovic

Aktualizováno Čtvrtek, 11 Únor 2010 16:01 Napsal uživatel Administrator Úterý, 09 Únor 2010 16:31

Cílem tohoto „lebedovského portálku“ je rovněž spojovat místa, kde Lebeda pobýval nebo kde se cítil „také doma.“ Vzhledem k přátelství Hrabal – Lebeda jsou to i Buchlovice. Místostarosta Buchlovic Bořek Žižlavský nám pomohl a doplnil Lebedova Arnošta Hrabala o drobné Lebedovy články publikované v tisku – Dřevorytec na úpatí BuchlovaVelký samotář (1969)Rozsvícené oči (1979) a přidal několik fotografií Arnošta Hrabala … jeho podobenku za mládí Arnošt Hrabal ve svém ateliéruArnošt Hrabal při práci a konečně Arnošt Hrabal při návštěvě budoucího kardinála Františka Tomáška na Slovácku (kolem roku 1965).

Jan Lebeda, Rozdělov

Aktualizováno Úterý, 09 Únor 2010 16:49 Napsal uživatel Administrator Pondělí, 08 Únor 2010 17:48

Jan Lebeda, Rozdělov, Setkání a rozloučení, kresby Josef Řehoř, vytiskl Josef Cipra na Kladně, 100 výtisků 1969 (ke stažení v PDF 468 a 418 kB).

<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 Další > Konec >>