9. listopadu – XXVII. farní beseda P. Juan Provecho, OSA … O Španělsku, Praze a augustiniánech…

XXVII. Farní besedě, na kterou přijali pozvání kněží žebravého řádu bratří sv. Augustina z farnosti sv. Tomáše na Malé Straně v Praze, předcházela jako obvykle koncelebrovaná mše svatá. Hlavní celebrant, původem ze Španělska – P. Juan Provecho, OSA vyjádřil spontánně svou touhu po přátelství a jednotě, když před svatým přijímáním kráčeje hlavní uličkou od oltáře, srdečně přál přítomným pokoj stisknutím ruky. Tímto láskyplným gestem potvrdil slova svého polského spolubratra P. Víta Mariusze Marciniece, OSA, který při své homilii v den svátku Posvěcení lateránské baziliky vzpomněl římského biskupa i kněží, kteří jsou na základě Boží milosti vysláni, aby byli chrámem svatosti a milosti pro druhé. V učebně poté P. Juan Provecho kromě údajů geografických a historických, nastínil nelehký běh života v současném Španělsku. V druhé polovině barvitého povídání se bratři vrátili k souvislostem vzniku řádu a příchodu augustiniánů do země České. Zaměřují se zejména na duchovní správu a školství. Pohovořili o mateřské a základní škole sv. Augustina v Praze 4, přičemž naznačili vize budoucí. Obšírněji nás pak seznámili se zajímavou spiritualitou řádu.

P. JUAN PROVECHO, OSA (* 1970 León, Španělsko). V roce 1995 absolvoval teologii na Pontificia Universita Comillas v Madridu a byl vysvěcen na kněze řádu bratří sv. Augustina (Ordo sancti Augustini, OSA). V roce 1997 byl řádem poslán do České republiky, aby zde společně s dalšími spolubratry obnovili jeho činnost. V Praze začal roku 1999 studovat mediální komunikaci na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a studia úspěšně dokončil roku 2001. V letech 2007–2009 byl vedoucím tiskového střediska ČBK, dnes působí ve farnosti sv. Tomáše na Malé Straně v Praze. O španělské spiritualitě více zde.

Další snímky zde