KAFKŮV SV. ANTONÍN V ROZDĚLOVĚ

Památku sv. Antonína z Padovy (13. 6.) si můžeme připomenout v Rozdělově i při pohledu na sochu světce, která je tak trochu odsunuta do kaple sv. Josefa. Je to památka na českého sochaře, řezbáře a rodáka z Červeného Kostelce, tato socha vyšla z jeho dílny – řezbářský pozdrav z východních Čech.Ve svém rodném Červeném Kostelci vychodil Břetislav Kafka základní školu, a když mu bylo 14 let, vzal jej otec do učení na kováře. Břetislavovi však jeho chatrné zdraví nedovolovalo tuto fyzicky náročnou profesi vykonávat, a tak po dvou letech kovařiny zanechal a odešel do učení na řezbáře. Tím se také vyučil. Následně pokračoval ve studiích na sochařské škole v Hořicích, aby zde získal pevné základy svého sochařského umění.

Břetislav Kafka však nebyl pouze schopným řezbářem a sochařem. Stal se především světově proslulým badatelem v oboru experimentální psychologie.

O zajímavém a bohatém životě Břetislava Kafky sochaře, parapsychologa a léčitele více v reportáži Českého rozhlasu Hradec Králové