Svatý Otec – František

Arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner

Kladenský vikariát

Doporučujeme

MISÁL

LITURGIE

Fotogalerie farnosti

rajce.net | místo pro vaše fotografie

KNĚZ A LÉČITEL FRANTIŠEK SUCHÝ Z LIBUŠÍNA.

KNĚZ A LÉČITEL FRANTIŠEK SUCHÝ Z LIBUŠÍNA. P. František Suchý (* 20. 4. 1866 Řeporyje, † 31. 12. 1938 Libušín) studoval dva roky na lékařské fakultě, ale z rodinných důvodů přešel na teologickou fakultu. Po jejím absolvování byl 27. 7. 1890 vysvěcen na kněze, stal se katechetou ve smečenské farnosti, v roce 1902 v Libušíně a později i jako první duchovní správce (duchovní správa - Curatia – ustanovena v Libušíně 15. 3. 1913, dříve administrováno ze Smečna). Zde měl velké zásluhy o výstavbu nového kostela sv. Prokopa (dokončen 1908) a jeho výzdobu. Proslul jako lidový léčitel, na různé nemoci doporučoval koření, vyráběl také masti. Dodnes je známá a s úspěchem se používá tzv. „libušínská mast“. V Libušíně byl členem divadelního a pěveckého spolku „Vrchlický“ a v místní škole učil náboženství.

V kostele sv. Prokopa v Libušíně sloužil mši dvakrát denně. Byl velice oblíbený nejen mezi místními lidmi, ale jezdili za ním i lidé zdaleka. Moje babička, Antonie Náprstková, bydlela s mojí maminkou na faře a pracovala tam jako kuchařka. P. František Suchý zemřel na Silvestra, 31. 12. 1938, po odsloužené půlnoční mši, pochován byl na hřbitově v Libušíně poblíž centrálního kříže. (Autorka příspěvku pochází z Libušína)