--- V sobotu 5. října bude v libušínském kostele sv. Jiří vystaven k úctě buštěhradský pacifikál s ostatkem svatého Kříže ---
Aktualizováno Úterý, 01 Říjen 2024 09:14 Napsal uživatel Vladimír Přibyl Pondělí, 30 Září 2024 20:44
Účastníci sobotní benedikce Děkanského kříže se po obřadu odeberou do kostela sv. Jiří nad Libušínem k pobožnosti a požehnání ostatkem svatého Kříže, který se nachází v inventáři precios rozdělovské farnosti – původně farnosti v Buštěhradě.
Když byla v roce 1899 v Buštěhradě opět zřízena farnost, bylo přáním prvofaráře Františka Kovaříka (* 19. 11. 1857, † 15. 11. 1942) opatřit pro farní kostel Povýšení sv. Kříže právě ostatek sv. Kříže, aby se svým způsobem „naplnilo“ i zasvěcení kostela. Farář si byl vědom toho, že na přelomu 19. a 20. století bude získat ostatek sv. Kříže hodně obtížné. Ale dal zhotovit pacifikál a obrátil se na novokněze – buštěhradského rodáka Františka Serafinského Maternu (* 11. 7. 1881 Buštěhrad čp. 249, vysvěcen na kněze 29. 7. 1905, kaplan ve Vejprnicích a později farář ve Zdebuzevsi, kde také 1. 4. 1947 zemřel). Materna tehdy studoval v Římě a jeho úsilí bylo nakonec, a to po mnoha marných prosbách na různých místech, přece jen úspěšné – krátce před návratem domů dostal ostatek sv. Kříže od jednoho z římských biskupů a dovezl ho do Buštěhradu. František Kovařík působil v Buštěhradě až do roku 1926, kdy se odstěhoval do Liboce, ale spolu se zavazadly si z buštěhradské fary odnesl do svého bytu také památnou autentiku, která prokazovala pravost ostatku.
K tomu se váže prohlášení buštěhradského rodáka P. Františka Kohlíčka (* 1914, † 2007) ze dne 1. 8. 1966, ve kterém se uvádí: „V červnu nebo červenci roku 1940 jako novokněz po svém návratu z bohosloveckých studií v Římě jsem navštívil buštěhradského prvofaráře P. Františka Kovaříka, který dlel na odpočinku ve svém domku v Praze-Liboci. Všiml jsem si, že nad jeho lůžkem visí zarámovaná autentika ostatků sv. Kříže z buštěhradského kostela. Četl jsem si ji a vzpomínám si, že toto osvědčení pravosti ostatků bylo podepsáno nějakým kardinálem, myslím, že římským kardinálem-vikářem (pozn. KARDINÁL-VIKÁŘ je kardinál jmenovaný papežem, aby v jeho jménu spravoval římskou diecézi; v době pořízení ostatků byl kardinálem-vikářem Pietro Respighi * 1843, † 1913, patrně právě jeho pečeť se nachází na schránce s ostatkem svatého Kříže na buštěhradském pacifikálu). Protože pan farář byl už značně senilní, upozornil jsem při odchodu jeho hospodyni a velmi jí zdůraznil, že tato autentika patří farnímu úřadu na Buštěhradě. Pro ně že nemá význam a k ostatkům je nezbytná… v Buštěhradě 1. 8. 1966.“ Pod textem, který je uložen ve farní kronice, se nachází poznámka buštěhradského faráře P. Aloise Bětíka … autentika však předána nebyla.
Kanonické právo (1917) stanovilo, že relikvie svatého Kristova Kříže se těšily zvláštnímu režimu: „Ostatky přesvatého Kříže se nikdy nesmějí předkládat k veřejnému uctívání v téže schránce s ostatky svatých, nýbrž nechť mají svou vlastní oddělenou schránku.“
Benedikce začíná u obnoveného Děkanského kříže v sobotu 5. října od 9.30 hod.