Arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner

Kladenský vikariát

Doporučujeme

MISÁL

LITURGIE

Fotogalerie farnosti

rajce.net | místo pro vaše fotografie

--- S poutníky naděje do Říma po 25 letech ---

Dva farníci z rozdělovské farnosti se rozhodli po 25 letech opět zařadit mezi putující při Národní pouti České republiky do Říma a navázat na to skvělé farní společenství v roce 2000. Tolik se toho změnilo. Tehdy, rovněž na sklonku března, odjížděl od rozdělovského kostela plný autobus v čele s † P. Bořivojem Bělíkem. Letos naše dvojice chtěla alespoň pozvednout štafetový kolík, který tehdy nesli bratři a sestry, řada z nich již není mezi námi, nebo k náročné pouti jim již chybí sil.

Všichni vidíme, že vše se okolo mění – stačí, když se rozhlédneme po farnosti. Jiná je Česká republika, dnes rozhádaná a vzdávající se tradičních hodnot, utrpení ve světě přibylo, jsou tu války. Byli jsme tehdy až příliš optimističtí, ukolébáni klidem a mírem. I těm dvěma farním poutníkům přibyly také nějaké ty letokruhy. A v tomto duchu probíhalo i naše putování s ostatními bratry a sestrami, vše nepochybně hlubší, vážnější, prosby a modlitby byly naléhavější. Navíc se pouť konala téměř pod okny nemocného Svatého otce.

Při pokleknutí před Svatými branami jsme měli daleko více před očima celou naši farnost, než tomu bylo před těmi 25 lety – jsou tu obavy, ale i nové naděje – tak jsme to slíbili i našemu faráři.

I ti dva poutníci byli fyzicky rozděleni – jeden volil tradiční cestu autobusem, chtěl zkusit, zda to zvládne, druhý putoval s další skupinou letecky (těch registrovaných skupin bylo celkem 50 o celkovém počtu 2000 lidí, v roce 2000 nás smělo být na 10 000). Byli jsme ubytování na jiných místech, měli jiný program. Setkání tak bylo obtížné, ale nakonec se to podařilo před bazilikou u sv. Pavla za hradbami – a byla to radost.

Obrazové album chce připomenout putování autokarové ekipy ubytované v La Stortě nedaleko Říma (nachází se zde kaple, ve které měl v roce 1537 mystické vidění sv. Ignác z Loyoly). Z vikariátu jsme tu měli mezi sebou ještě mladého poutníka z Lukova u Vraného, naším duchovním průvodcem byl obětavý P. Przemyslaw Ciupak ze Staňkova, Plzeňská diecéze. První zastávka se mší svatou před Římem proběhla ve čtvrtek 27. března v Bolseně, kde se stal v roce 1263 eucharistický zázrak spojený s jistým knězem Petrem z Prahy.

Kvalita snímků je negativně poznamenána časovou i prostorovou tísní – množstvím poutníků, přetíženou dopravou – vše se odehrávalo rychle. Pro běžný život obyvatel Říma představuje invaze věřících z celého světa řadu obtíží, přinášejí tak Svatému roku i svou oběť a snášejí ji, jak jsme mohli poznat, trpělivě. Snad tato kolekce fotografií vypovídá něco o našich zážitcích, případný zájemce si může doplnit informace o průběhu Národní pouti ze záznamů, které zprostředkovala televize NOE. Kéž Svatý rok posílí naši farnost na „těle i na duchu“, moc to potřebujeme. Tento Svatý rok končí 6. ledna 2026, Řím tak stále zve k návštěvě – poklonit se u hrobů svatých apoštolů i u hrobu sv. Cyrila.