Svatý Otec – František

Arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner

Kladenský vikariát

Doporučujeme

DONÁTOR – podpora nejen kněží v arcidiecézi

MISÁL

LITURGIE

Fotogalerie farnosti

rajce.net | místo pro vaše fotografie

Římskokatolická farnost u kostela sv. Václava Kladno-Rozdělov

--- LETNÍ SETKÁNÍ SENIORŮ ---

Aktualizováno Čtvrtek, 24 Srpen 2023 07:46 Napsal uživatel Administrator Čtvrtek, 24 Srpen 2023 07:42

Farní zahrada je dnes plná květů a vzorně udržovaná. Bylo proto radostí pro cca 22 seniorů rozdělovské farnosti sejít se v 15 hodin u kávy a občerstvení v tomto příjemném prostředí. Povídalo se a byť bylo velké teplo. Ale vzrostlý ořech svým stínem vytvořil atmosféru hezkého posezení a povídání. Senioři velmi ocenili, že mezi ně zavítali i ti, kteří nejsou "kmenovými" členy společenství seniorů. Došlo i na blahopřání pro jubilanty a svátečníky. Diskutoval se i připravovaný zájezd do Horní Police a Litoměřic.

Číst dále: --- LETNÍ SETKÁNÍ SENIORŮ ---

 

-- PREMONSTRÁT CHRISTIAN MARTIN PŠENIČKA V HÁJKU ---

Aktualizováno Neděle, 13 Srpen 2023 08:50 Napsal uživatel Administrator Sobota, 12 Srpen 2023 16:13

Strahovský opat Daniel Janáček se omluvil, když pro náhlé povinnosti nemohl vést poutní mši svatou ve františkánském klášteře v Hájku. Jako hlavního celebranta liturgie ze slavnosti Nanebevzetí Panny Marie jej tak "zastoupil" Martin Pšenička, také premonstrát ze Strahova, který ve své promluvě "nezapřel" své hudební vzdělání – je vynikajícím varhaníkem a hudebním publicistou (tři roky studoval v salcburském Mozarteu obor Kirchenmusik).

A tak četným hájeckým poutníkům připomněl, že biblický text Magnificat je v chrámové hudbě asi nejčastějším zadáním pro hudební skladatele; a je to text navýsost optimistický a radostný (!). Zdůraznil úlohu každodenní vděčnosti, ke které jsme vybízeni na každém kroku, a to nejen při setkání s přáteli, ale i když se dotýkáme stvoření, máme před očima svůj život.

Číst dále: -- PREMONSTRÁT CHRISTIAN MARTIN PŠENIČKA V HÁJKU ---

   

--- Putujeme k Ploučnici, za Pannou Marií Hornopolickou --- 16. září 2023

Aktualizováno Středa, 05 Červenec 2023 13:03 Napsal uživatel Administrator Středa, 05 Červenec 2023 12:23

Další kapitolu našeho farního putování chceme otevřít v poutním areálu v Horní Polici, kde uctívají milostnou sošku Panny Marie. K této cestě nás motivují dva důvody.

Za prvé je to zejména nedávná rozsáhlá, náročná a kultivovaná proměna poutního místa, která nemá v širším regionu obdoby, chceme i tímto způsobem poděkovat všem, kdo se na obnově této církevní památky podíleli.

Druhým motivem je i fakt, že kult Panny Marie Hornopolické pronikl i do našeho regionu, kdy za působení velkovévodkyně Marie Toskánské jej uctívali na jejím panství, mariánský obraz byl umístěn na bočním oltáři kostela sv. Jana Křtitele na Dříni a dodnes její sochařské vyobrazení můžeme obdivovat na mariánském sloupu na rynku v Hostivicích.

Číst dále: --- Putujeme k Ploučnici, za Pannou Marií Hornopolickou --- 16. září 2023

   

--- Z ROZDĚLOVA DO CÁCH --- znovu objevit Krista, ale také sám sebe

Aktualizováno Neděle, 18 Červen 2023 15:01 Napsal uživatel Vladimír Přibyl Pondělí, 12 Červen 2023 16:52

Komorní delegace rozdělovských poutníků, kterou doprovázel rektor klášterního kostela karmelitánů v Slaném P. Jaroslav Suroviak OCD, připutovala do Cách u příležitosti slavné události, kdy jsou veřejně ukazovány památné svátostiny, které jsou vyjmuty ze starobylé ostatkové skříně (Der Marienschrein). Udává se, že tuto tradici založil Karel IV. v roce 1349. Od té doby přicházeli poutnici do Cách z celé Evropy, tedy i z Čech, a to v intervalu každých sedmi let; výjimkou byla doba válečná; odklad způsobila i epidemie covidu. Letošní putování má motto --- Znovuobjevit Krista a víru, ale také najít sám sebe.

Rozdělovské a slánské poutníky, ke kterým se přidalo i několik Moravanů, přivítal před cášským dómem probošt kostela Rolf-Peter Cremer (letos také wallfahrtsleiter, tedy vedoucí všech poutníků) a Dr. Brigitta Falk, ředitelka Klenotnice katedrály v Cáchách, kterým předali poutníci dary (šatečky pro sochu Panny Marie a obraz sv. Václava od zesnulého rozdělovského malíře a farníka Zdirada Čecha), oba artefakty se staly záhy součástí sbírkového fondu klenotnice v Cáchách.

Poutníci vděčně vzpomněli památku Věry Blažkové (†2018), zakladatelky Kulturního spolku Cáchy–Praha. A právě její manžel prof. Vladimír Blažek zorganizoval pro rozdělovské poutníky toto letošní vzácné přijetí a ve spolupráci s Helenou Raifovou pomohl připravit i bohatý program.

Číst dále: --- Z ROZDĚLOVA DO CÁCH --- znovu objevit Krista, ale také sám sebe

   

sv. František Saleský na Noci kostelů 2023 v rozdělovském kostele

Aktualizováno Sobota, 03 Červen 2023 19:27 Napsal uživatel Vladimír Přibyl Pátek, 02 Červen 2023 21:06

O letošní Noci kostelů měl návštěvník rozdělovského chrámu možnost spatřit po dlouhé době dva obrazy – sv. Františka Saleského a sv. Doroty – z kostela sv. Václava v Dřetovicích. V roce 1913 je zde objevil světící biskup Antonín Podlaha, který už tehdy uvažoval, že se původně nacházely v konventním chrámu sv. Salvátora při klášteře pavlánů na Starém Městě pražském, po jeho zrušení byly oltářní architektury získány do kostela sv. Václava v Dřetovicích, kde nahradily starší oltáře.

V roce 1991 byl při loupeži v kostele vážně poškozen obraz sv. Františka Saleského, následně se jej podařilo zrestaurovat Františkem Sedlákem a poté veřejnosti představit na výstavě Monumenta rediviva v kladenském zámku v roce 1993. Po té byla obě plátna uložena ve farním depozitáři.

Při restaurování obrazu v roce 1993 se odhalily další okolnosti vzniku oltáře. Ten podle nápisu na rubu originálního plátna dal v roce 1685 zhotovit Maxmilián Ras na památku své zesnulé matky Doroty – plátno se sv. Dorotou bylo umístěno v nástavci oltáře. Jedná se o znamenité barokní dílo neznámého – patrně pražského malíře – druhé poloviny 17. století.

Číst dále: sv. František Saleský na Noci kostelů 2023 v rozdělovském kostele

   

Strana 6 z 56

<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>