Římskokatolická farnost u kostela sv. Václava Kladno-Rozdělov

Vyšel sborník o loretách

Aktualizováno Sobota, 16 Leden 2021 11:30 Napsal uživatel Vladimír Přibyl Sobota, 16 Leden 2021 11:26

Vyšel sborník příspěvků z konference o loretách, která proběhla v refektáři bosých karmelitánů v Slaném a v klášteře v Hájku – LORETÁNSKÁ ZASTAVENÍ. Podstatná část publikace je věnována právě loretánským svatyním v Hájku a ve Slaném, tedy církevním památkám z našeho vikariátu; dále se čtenář dozví o vztahu kapucínů k poutním místům, konkrétně je věnován příspěvek nedávno obnovené Loretě v Rumburku. Sborník je aktuální i s ohledem na skutečnost, že Svatý otec František rozhodl na podzim roku 2019 zapsat liturgickou památku P. Marie Loretánské do kalendáře všeobecné církve; památka se slaví 10. prosince, tedy v den, kdy se v Loretu připomíná přenesení Svatého domu z Nazareta.

Sborník (formát A4, 60 stran s bohatým obrazovým doprovodem) si můžete zakoupit  za symbolickou padesátikorunu při cestě do Slaného, a to buď ve slánském Infocentrum Pod Velvarskou branou (Velvarská 136/1) nebo ve Vlastivědném muzeu ve Slaném.

 

Připravuje se publikace o chrámových betlémech

Aktualizováno Pátek, 15 Leden 2021 20:08 Napsal uživatel Administrator Pátek, 15 Leden 2021 20:02

Farnosti kladenského vikariátu ve spolupráci se Sládečkovým muzeem Kladno a odborem kultury a památkové péče Městského úřadu Slaný shromažďují podklady pro vydání publikace o chrámových betlémech regionu. Předmětem zájmu byl i betlém v Rozdělově; na snímku slánský fotograf Pavel Vychodil a vedoucí odboru kultury a památkové péče MěÚ Slaný Markéta Škrancová. Můžeme se tak snad těšit na vydání publikace o Vánocích roku 2021.

 

   

Na cestu do roku 2021

Aktualizováno Sobota, 02 Leden 2021 16:17 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Čtvrtek, 31 Prosinec 2020 00:00

Drazí vespolek, vážení přátelé nejen z Rozdělova.

Asi žádný z nás neprožil starý rok bez obtíží. Není snadné unést pocit ohrožení, který trvá tak dlouho. Přiznejme si, že jsme se obávali nejen o sebe, ale také o naše blízké. Celý uplynulý rok nám připomínal pouťovou houpačku. Přitvrdit omezení, uvolnit omezení … a tahle halasná přetahovačka byla slyšet často. Víme však, jak je v každé době potřebný společenský postoj ohleduplnosti a opatrnosti. Nedobrovolně jsme si navykli žít pod tíživým mrakem ohrožení koronavirem.

Novým rokem jsme nevstoupili do nových a čistých vod. Nikdo zatím koronavir nevyluxoval. Ohrožení pandemií nás bude provázet také v tomto roce. Už víme, že se pandemie tak snadno nezbavíme. Není to snadné pro mnohé, a to jak pro seniory, tak i pro rodiče, žáky, zdravotníky, podnikatele v ochromených profesích. Ptáme se, jak dál? To je otázka, nad kterou se zamýšlíme nejen my jednotlivci, ale i mnozí odborníci z podnikatelské, ekonomické a sociální oblasti. Vědci pokračují ve výzkumu a snaze překonat pandemii a věříme, že očkování v zápasu se zákeřným onemocněním pomůže.

Číst dále: Na cestu do roku 2021

   

MĚJTE ŠŤASTNÉ VÁNOCE...

Aktualizováno Sobota, 02 Leden 2021 16:18 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Sobota, 19 Prosinec 2020 20:43

Vážení přátelé, a to nejen v Rozdělově.  Dovolte několik slov, osobní pozdrav na sklonku adventní doby... za dveřmi jsou Vánoce.

Jsou to svátky, které nám dělají starosti, a letos více, než loni, předloni. Myslíme na to, co všechno máme udělat a zařídit. Naše snahy a úsilí v současné době ztěžují různá omezení. Toužíme, aby vánoční svátky byly radostné a veselé. Uvědomujeme si, že nejen prostředí se má připravit a naladit, ale především my sami, kteří se budeme v tomto prostředí pohybovat a slavit.

Vánoce jsou především svátky, na které se těšíme. Mají své kouzlo, kterému nepodléhají jen děti, ale také dospělí. Nesou s sebou slavnostní a tajuplnou atmosféru, kterou zvýrazňuje stromeček, svíčky, dárky, hračky, pohlednice, koledy, jesličky, štědrovečerní večeře, návštěvy blízkých a pohádky… Tím vším se vyzdvihuje ústřední bod Vánoc – narození Božího Syna. Dostal jméno Ježíš. To jméno se dá přeložit jako „Bůh zachraňuje“.

Číst dále: MĚJTE ŠŤASTNÉ VÁNOCE...

   

K 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena

Aktualizováno Neděle, 13 Prosinec 2020 21:01 Napsal uživatel Vladimír Přibyl Neděle, 13 Prosinec 2020 12:25

LETOŠNÍ ADVENTÍ ČAS MÁME KULTURNĚ OKOŘENĚN, neboť si připomínáme významné 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Mnohé zaujal i článek v Katolickém týdeníku od prof. Jana Štefana –   Očekávám život budoucího věku.

Při poslechu geniální  Beethovenovy hudby si můžeme připomenout skutečnost, o které málokdo ví. V Budeničkách u Zlonic, pohybujeme se stále na kladenském vikariátu, v knížecí hrobce Kinských je pochován Ferdinand Kinský, který společně s knížetem Lobkovicem nabídli v roce 1809 Beethovenovi doživotní plat čtyř tisíc zlatých, aby jej udrželi v Rakousku, když na hudebního skladatele dolehla bída. Ferdinand Kinský zemřel tragicky při pádu z koně při jízdě v zámeckém parku v Chotkově Veltrusích 2. 11. 1812.

Tvorba významných umělců byla často podporována ušlechtilými skutky druhých, jejich štědrostí. A u Kinských je možné jmenovat více takových skutků... a cesty některých vedou do nedalekého budenického zámku.

"Bože, ty shlížíš do mého nitra, ty je znáš, ty víš, že v něm sídlí láska k lidem a náklonnost k dobrým skutkům"... napsal Beethoven v Heiligenstadtské závěti (6. 10. 1802)...

Obrazová galerie zde

   

Strana 8 z 44

<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>