Svatý Otec – František

Doporučujeme

 

Arcibiskup Dominik kardinál Duka OP

Fotogalerie farnosti

rajce.net | místo pro vaše fotografie

Filiální kostely

Kostel sv. Prokopa v Libušíně

Kostel vystavěli v roce 1908; po ustanovení samostatné farnosti v Libušíně se zde stal prvním farářem P. František Suchý, poté zde působil P. Jaroslav Josef Michal, pozdější profesor kanonického práva na bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. Po roce 1945 byla farnost administrována ze Smečna a od roku 1952 z Kladna-Rozdělova: P. Ladislav Hlad, P. Jan Lebeda, P. Jaroslav Baštář, P. Bořivoj Bělík a P. Jaroslav Kučera. Od 1. 1. 2009 farnost sloučena s farností v Kladně-Rozdělově, kostel se tak stal filiálním.

Mše svaté pravidelně v neděli od 16 hodin.

 

Kostel sv. Jiří nad Libušínem

Kostel stojí ve středu starobylého slovanského hradiště; od roku 1949 zde probíhal archeologický výzkum, jehož výsledky souhrnně publikoval v roce 1973 Zdeněk Váňa, o historii hradiště viz také nověji Jiří Sláma, PRAEHISTORICA, XIV, 1988. Na hřbitově hrob významného českého sochaře Karla Nepraše († 2002). V areálu hradiště vybudována zajímavá a instruktivní naučná stezka.

V neděli kolem sv. Jiří (24. 4.) se zde koná tradiční svatojiřská pouť.

 

Kostel sv. Václava v Dřetovicích

Dříve farní, dnes filiální. Připomíná se poprvé v roce 1352. Později byl chrám rozšířen, z doby baroku pochází věž – dominanta v širokém okolí. Po husitských válkách farnost zanikla, později byla administrována z Lidic. Faru obnovili v roce 1858. Posledním farářem v Dřetovicích byl P. Karel Havran († 1938), poté administrována z Buštěhradu a od r. 1987 z Kladna-Rozdělova: P. Jaroslav Baštář, P. Bořivoj Bělík, který se zasadil o opravu kostela, rozsáhlá a náročná obnova však proběhla v posledních letech. Od 1. 1. 2009 byla farnost sloučena s farností v Kladně-Rozdělově, kostel se tak stal filiálním.

Mše svaté se zde slouží nepravidelně –  viz aktuální informace farnosti.

 

Kostel Povýšení svatého Kříže v Buštěhradě

Fara se v Buštěhradě připomíná v roce 1352, později administrována z Lidic. Farnost obnovena v roce 1899. V roce 1948 se stal farářem P. Jiří Dítě, od 1954 administroval farnost P. František X. Dítě z Kladna, v letech 1955–1986 byl administrátorem a od roku 1975 již farářem v Buštěhradě P. Alois Bětík († 1987). Po jeho odchodu na věčnost byla farnost administrována z Kladna-Rozdělova, nejprve P. Jaroslav Baštář, později P. Bořivoj Bělík a pak P. Jaroslav Kučera. Od 1. 1. 2009 farnost sloučena s farností v Kladně-Rozdělově, kostel se tak stal filiálním.

Mše svaté pravidelně v neděli od 10.45 hodin.