OKNA DO NEBE (I.) / Z KOSTELA SV. VÁCLAVA V DŘETOVICÍCH

Na rubu gotických desek českých Madon bývá často znázorněno "okno do nebe".  A vitráže v kostele sv. Václava v Dřetovicích takovým oknem skutečně jsou. Ano, jakou péči věnovali předchozí generace našim chrámům i na českém venkově. Dodnes můžeme obdivovat práci pražské dílny vitrážistů Jana Kryšpína, která tato okna zhotovila ... je to krása, řekneme si.

Krása spasí svět! Pronesl kníže Myškin v Dostojevského románu Idiot... a krása má mystický charakter... V Dřetovicích se navíc díváme průhledem do nebe skrze svaté, které si letos zvláště připomínáme – sv. Josefa a sv. Ludmilu – oba tvoří se sv. Václavem a Pannou Marií skvělé společenství do této pochmurné zavirované doby ... a zítra máme Slavnost sv. Josefa – Snoubence Panny Marie ... vzhůru srdce, přátelé...!