--- Putujeme k Ploučnici, za Pannou Marií Hornopolickou --- 16. září 2023
Aktualizováno Středa, 05 Červenec 2023 13:03 Napsal uživatel Administrator Středa, 05 Červenec 2023 12:23
Další kapitolu našeho farního putování chceme otevřít v poutním areálu v Horní Polici, kde uctívají milostnou sošku Panny Marie. K této cestě nás motivují dva důvody.
Za prvé je to zejména nedávná rozsáhlá, náročná a kultivovaná proměna poutního místa, která nemá v širším regionu obdoby, chceme i tímto způsobem poděkovat všem, kdo se na obnově této církevní památky podíleli.
Druhým motivem je i fakt, že kult Panny Marie Hornopolické pronikl i do našeho regionu, kdy za působení velkovévodkyně Marie Toskánské jej uctívali na jejím panství, mariánský obraz byl umístěn na bočním oltáři kostela sv. Jana Křtitele na Dříni a dodnes její sochařské vyobrazení můžeme obdivovat na mariánském sloupu na rynku v Hostivicích.
Tradiční podání říká, že v roce 1523 tato socha Panny Marie připlula na vlnách Ploučnice jako jedna z obětí luteránského ikonoklasmu. Hornopoličtí se seběhli a přijali vylovenou sochu s velikou úctou. Jako dar z nebes ji vystavili na oltáři svého kostela. Úcta k této památce se rozšířila, původní kostel nestačil již důstojně pojmout zástupy věřících, a tak František Julius, vévoda sasko-lauenburský, v roce 1688 rozšířil poutní svatyni pod vedením proslulého architekta Guilia Broggia; ve stavebních pracích pokračovala i jeho dcera Anna Maria Františka, velkovévodkyně toskánská, která také rozšířila úctu k této mariánské památce i do našeho kraje.
Socha Panny Marie se sepjatýma rukama je oblečena do bílého roucha posetého zlatými květinami, přičemž v lůně, z nějž kol dokola vyzařují zlaté paprsky, je drobná postavička Jezulátka se sepnutýma ručkama. Toto pojetí vychází z tradičního motivu Panny Marie v naději, květy na šatečkách zase značí vztah k vyobrazením Panny Marie Klasové, jak ji známe třeba z Českých Budějovic. Tato církevní památka patrně představuje jeden z nejstarších dochovaných příkladů výtvarného ztvárnění svátku Navštívení Panny Marie, který byl zaveden v církvi na podnět pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna v roce 1389.
A tak srdečně zveme na putování k břehům Ploučnice za Pannou Marií Hornopolickou, za Matkou Boží v naději. Přáním organizátorů je nejen duchovně načerpat povzbuzení na znovuobnoveném poutním místě, ale v této neklidné době posílit farní společenství, případně vztahy s věřícími z jiných farností, které také na putování zveme.
Odjezd autobusu od Rozdělovského kostela --- sobota 16. září v 8 hod (mše svatá od 10 hodin)
Plakátek ke stažení zde
Reliéf Panny Marie Hornopolické na barokním sousoší v Hostivicích