Kostel sv. Václava - Kladno Rozdělov

 

 

Při sčítání lidu bylo v roce 1921 v Rozdělově napočítáno 2046 římskokatolických věřících, i tak byla školní kaple, kde se sloužily bohoslužby pro celou obec, zrušena. Nový kostel vznikl z iniciativy Spolku pro postavení katolického kostela v Rozdělově, kterou podporoval pražský arcibiskup František Kordač († 1934, v předsíni kostela reliéf arcibiskupa Kordače od sochaře Břetislava Bendy). A tak 10. září 1925 byl položen základní kámen a dva roky nato, 25. září 1927, kostel slavnostně vysvětil právě pražský arcibiskup Kordač. Chrám vystavěl kladenský stavitel Josef Picek podle plánů Františka Havleny, autora budovy pražského semináře. Řezba na hlavním oltáři pochází od rakouského řezbáře Stuffelsera; cennější je výmalba, kterou provedl v intencích art deca Antonín Vrbík v roce 1937; v malbě je patrný stále vliv beuronského umění, které svým dílem Vrbík reprezentoval. Kříž sv. Benedikta na jižním průčelí kostela byl vztyčen o svatovojtěšském miléniu v roce 1997.

 

 

Beuronské umění a umění Art deca v Rozdělově

Aktualizováno Úterý, 09 Duben 2013 14:08 Napsal uživatel Administrator Středa, 03 Únor 2010 10:41

Beuronské umění bylo jedním z plodů touhy po plném klášterním životě v duchu řehole sv. Benedikta. Ta přivedla některé věřící muže kolem poloviny 19. století k římské bazilice sv. Pavla za hradbami, kde byl benediktinský klášter, aby zde žili podle řeholních pravidel. Odtud se po čase vrátili do Francie a Německa a v roce 1863 přicházejí do bývalého kláštera augustiniánů kanovníků sv. Martina v Beuronu, kde založili komunitu, která se rychle rozrůstá. Zde pěstovali slavnostní liturgii se zpěvem gregoriánského chorálu, zabývali se filologickým studiem starých církevních spisů a studovali výtvarné umění, tehdy vzniká Beuronská umělecká škola, jejímž zakladatelem byl Desiderius Lenz († 1928) a P. Gabriel Wüner († 1892).

 

 

Číst dále: Beuronské umění a umění Art deca v Rozdělově

 

Benediktinský kříž na rozdělovském kostele

Aktualizováno Čtvrtek, 17 Červen 2010 10:38 Napsal uživatel Administrator Středa, 03 Únor 2010 06:39

Kříž svatého otce Benedikta byl umístěn na průčelí rozdělovského kostela v roce svatovojtěšského milénia (1997), neboť Rozdělov je spjat s břevnovskými benediktiny. Kostel byl postaven na benediktinských pozemcích i lesy okolo jim patřily, donedávna jsme tam nacházeli benediktinské hraniční mezníky. V jistém smyslu je kříž sv. Benedikta řádovým odznakem benediktinů, neboť obsahuje světcovo zažehnávání (řec. apotropaion = zažehnávání, odvrácení, odmítnutí). Motiv tohoto kříže se stal tradičním symbolem benediktinských klášterů a jejich kostelů – Břevnov, Broumov, Police nad Metují, Kladno na střeše kaple sv. Floriána, Rajhrad atd.

 

Číst dále: Benediktinský kříž na rozdělovském kostele