Svatý Otec – František

Arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner

Kladenský vikariát

Doporučujeme

MISÁL

LITURGIE

Fotogalerie farnosti

rajce.net | místo pro vaše fotografie

Vítejte na webu Římskokatolické farnosti u kostela sv. Václava Kladno-Rozdělov

Před deseti lety zemřel P. Bořivoj Bělík

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Sobota, 12 Únor 2022 11:09 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Sobota, 12 Únor 2022 10:33

VZPOMÍNÁME NA P. BOŘIVOJE BĚLÍKA, vzácného kněze, který záhy po vysvěcení v roce 1969 krátce kaplanoval na Kladně, ale poté po dlouhou dobu působil v Trhovém Štěpánově, odkud vedl duchovní správu na proslulém mariánském poutním místě Hrádek u Vlašimi. Ten se stal jeho časným domovem a na hřbitově, poblíž Panny Marie Hrádecké, očekává také slavné vzkříšení.

Číst dále: Před deseti lety zemřel P. Bořivoj Bělík

 

KNĚZ A LÉČITEL FRANTIŠEK SUCHÝ Z LIBUŠÍNA.

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Sobota, 12 Únor 2022 10:12 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Středa, 02 Únor 2022 20:21

KNĚZ A LÉČITEL FRANTIŠEK SUCHÝ Z LIBUŠÍNA. P. František Suchý (* 20. 4. 1866 Řeporyje, † 31. 12. 1938 Libušín) studoval dva roky na lékařské fakultě, ale z rodinných důvodů přešel na teologickou fakultu. Po jejím absolvování byl 27. 7. 1890 vysvěcen na kněze, stal se katechetou ve smečenské farnosti, v roce 1902 v Libušíně a později i jako první duchovní správce (duchovní správa - Curatia – ustanovena v Libušíně 15. 3. 1913, dříve administrováno ze Smečna). Zde měl velké zásluhy o výstavbu nového kostela sv. Prokopa (dokončen 1908) a jeho výzdobu. Proslul jako lidový léčitel, na různé nemoci doporučoval koření, vyráběl také masti. Dodnes je známá a s úspěchem se používá tzv. „libušínská mast“. V Libušíně byl členem divadelního a pěveckého spolku „Vrchlický“ a v místní škole učil náboženství.

Číst dále: KNĚZ A LÉČITEL FRANTIŠEK SUCHÝ Z LIBUŠÍNA.

   

VÝROČÍ STAVEBNÍKA ROZDĚLOVSKÉHO KOSTELA ARCIBISKUPA FRANTIŠKA KORDAČE

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Neděle, 16 Leden 2022 14:07 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Neděle, 16 Leden 2022 14:02

V Katolickém týdeníku (3/2022) vyšel zajímavý článek historika Marka Šmída u příležitosti 170. výročí narození pražského arcibiskupa Františka Kordače (* 11. 1. 1852) –  PRIMAS MLADÉHO ČESKOSLOVENSKA. A je to právě naše farnost, která je této osobnosti české katolické církve vděčná za to, že v Rozdělově vůbec stojí kostel; ten vznikal společně se stavbou budovy pražského semináře podle návrhu architekta Františka Havleny ...

Číst dále: VÝROČÍ STAVEBNÍKA ROZDĚLOVSKÉHO KOSTELA ARCIBISKUPA FRANTIŠKA KORDAČE

   

Z ROZDĚLOVA ZA HUMNY VIKARIÁTU ... do Loun a Cítolib

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Sobota, 15 Leden 2022 19:59 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Středa, 05 Leden 2022 10:08

Za památkovými zkušenostmi bylo třeba vyrazit na Lounsko... v Lounech letmé nahlédnutí na pěknou vánoční výzdobu kostela sv. Mikuláše (a také pozoruhodnou vitráž, kterou navrhl Cyril Bouda) a poté nebylo možné vynechat mariánskou výstavu "Madona – Maria s Ježíškem" v tamním muzeu, nezbývá než doporučit, výstava byla dokonce prodloužena do 13. února 2022 (vedle gotických a barokních madon je zde i obraz Madony od kladenského malíře Karla Součka).

Výstava nám připomíná fakt, že Maria je právem považována za největší ženu historie víry. V ní, jak napsal při jiné mariánské výstavě salcburský arcibiskup Franz Lackner, Bůh uchovává malý kousek prapůvodního stavu, jemuž říkáme ráj. Právě tam Boží slovo stvořilo, svobodně a z lásky, člověka. Marie je nám zárukou této původní touhy Boha, který nechtěl být jen Bohem shůry, ale Bohem s lidmi, jak ukazuje jeho jméno „Emanuel“ – Bůh s námi. Marie žila s lidmi, byla jednoduše tady: od počátku, kdy Ježíš začíná veřejně působit, až do konce, kdy téměř všichni utečou a ona zůstane pod křížem.

Číst dále: Z ROZDĚLOVA ZA HUMNY VIKARIÁTU ... do Loun a Cítolib

   

Pozvání k účasti na synodálních setkáních ve farnosti

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Úterý, 14 Prosinec 2021 11:56 Napsal uživatel Administrator Úterý, 14 Prosinec 2021 09:20

Co je Synoda o synodalitě?

Termín „synoda“ označuje v církevní tradici společnou duchovní cestu. Výzva k synodyalitě je tedy především pozváním k setkávání se a společnému putování, jehož nezbytnou součástí je naslouchání působení Ducha svatého a které by mělo přispět k hlubšímu poznání nejrůznějších aspektů osobního prožívání víry, sdílení zkušeností a poznatků ze života místní církve a v neposlední řadě i k navázání hlubších osobních vztahů mezi členy farních společenství. Synoda je rovněž příležitostí pro pozvání všech, kteří až doposud stáli tak trochu stranou – lidí hledajících, čerstvě pokřtěných, navrátivších se po delším čase, ale i sympatizujících nevěřících či osob jiných vyznání.

Číst dále: Pozvání k účasti na synodálních setkáních ve farnosti

   

Strana 14 z 59

<< Začátek < Předchozí 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Další > Konec >>