Vítejte na webu Římskokatolické farnosti u kostela sv. Václava Kladno-Rozdělov
POSVÁTNÉ PODŘIPSKO --- DOKSANY A ROUDNICE --- (21. 5. 2022)
Aktualizováno Neděle, 22 Květen 2022 17:46 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Sobota, 21 Květen 2022 17:49
setkání se spiritualitou premonstrátek v Doksanech--- tam také mše svatá --- poté historické letokruhy kláštera, ve kterých zaznamenány ozvěny života sv. Anežky České. Odpoledne návštěva probošství v Roudnici nad Labem --- tam duchovní odkaz biskupa Jana z Dražic ... gotická nástěnná malba Stromu života; podle některých badatelů právě v Roudnici vznikl překlad Písma svatého do češtiny ... a zaujaly i nové umělecké artefakty, třeba dvě antependia od textilní výtvarnice Evy Brodské, nebo památný Staroboleslavský praporec od českého malíře Otakara Nejedlého z roku 1905 (je na něm vyobrazena historická podoba náměstí v Roudnici), v Doksanech to byl zase oltář a pulpit od německého autora †Egino Weinerta ... V Roudnici měli také troje KŘTINY ...
Číst dále: POSVÁTNÉ PODŘIPSKO --- DOKSANY A ROUDNICE --- (21. 5. 2022)
Napsali jsme do Buštěhradského zpravodaje --- Namísto morového sloupu obraz ---
Aktualizováno Úterý, 03 Květen 2022 08:14 Napsal uživatel Vladimír Přibyl Úterý, 03 Květen 2022 07:46
Když jsme loni v listopadu prohlíželi nečetný obrazový fond kostela v Buštěhradě, na první pohled mě zaujal obraz, který sice nevyniká kdovíjakou výtvarnou hodnotou, je však starobylý a jeho téma v regionu ojedinělé. Čtenář se setkal na svých cestách s morovými sloupy či sousošími, která dodnes umělecky dotvářejí mnohá náměstí. Naši předci je vztyčovali jako prosebné „přímluvce“ v truchlivých dobách, kdy řádil mor v roce 1680 a pak v období 1713–1715. Smrtonosná byla pro náš kraj epidemie zejména roku 1680. Neznám sice údaje z Buštěhradu, dobové matriky se nedochovaly, ale třeba v nedalekém františkánském klášteře v Hájku zemřelo během léta šest řeholníků, tedy téměř polovina jeho osazenstva; v blízkém Slaném podlehlo moru na 400 obyvatel, podobný rozsah tragédie byl patrně i v Buštěhradě a okolí.
Číst dále: Napsali jsme do Buštěhradského zpravodaje --- Namísto morového sloupu obraz ---
Františkánský klášter v Hájku - obrazové střípky z novější historie
Aktualizováno Pátek, 22 Duben 2022 09:23 Napsal uživatel Administrator Pátek, 22 Duben 2022 09:18
ZAČÍNÁ POUTNÍ SEZÓNA V HÁJKU. V sobotu 30. 4. se opět scházejí poutníci ve františkánském Hájku ... a snad je na místě publikovat několik obrazových střípků z novější historie putování do Hájku k Panně Marii, vraťme se do doby, kdy se ještě sloužila mše svatá v refektáři, na dřevěné podlaze ... mnozí háječtí poutníci z té doby již odešli ... † P. Bořivoj Bělík z Rozdělova, † P. Jaroslav Ptáček z Unhoště, † P. Josef Moulík z Úhonic, † P. Michal Pometlo ofm od Panny Marie Sněžné, unhošťský kostelník † Karel Sedláček, správce Hájku † Jiří Lang se svým vlčákem Arnoštem a další † věrní poutníci (RIP)
Číst dále: Františkánský klášter v Hájku - obrazové střípky z novější historie
Setkání seniorů v postní době
Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Středa, 06 Duben 2022 13:54
Setkání seniorů v postní době začalo křížovou cestou v kostele, kterou vedli J. Nováková a Z. Štěpánek. Pokračovalo předčítáním 6 čtení z Legendy o sv. Václavovi od Karla IV., kterou vydalo Arcibiskupství pražské a na němž se výtvarně podílel náš farník Zdirad J. K. Čech. Přišel mezi nás a uvedl skutečnosti o vydání současného překladu legendy. K poslechu jsme vybrali 6 krátkých čtení, které vystihují život sv. Václava, čímž jsme si připomněli jednotlivá fakta o jeho životě v historických souvislostech. Autor kreseb doplnil čtení o odpovědi na otázky některých seniorů.
S KŘÍŽEM DO POSTNÍ DOBY
Aktualizováno Pondělí, 21 Březen 2022 17:56 Napsal uživatel Administrator Pondělí, 21 Březen 2022 15:31
V době postní jsme vydali drobnou grafiku --- KŘÍŽ SV. OTCE BENEDIKTA --- Tak si to v rozdělovském případě ostatně i břevnovský arciopat Anastáz Opasek OSB přál, když jej v roce 1997 o Svatovojtěšském miléniu požehnal. Aby měli kolemjdoucí po ruce informaci, co textová deviza na kříži znamená. Utíká to, dodnes vděčně vzpomínáme. Autorem grafiky je Zdirad Čech...
Rozhodně vhodná modlitba (apotropaion) do této doby ...
Více článků...
Strana 4 z 50
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>