Svatý Otec – František

Arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner

Kladenský vikariát

Doporučujeme

MISÁL

LITURGIE

Fotogalerie farnosti

rajce.net | místo pro vaše fotografie

Vítejte na webu Římskokatolické farnosti u kostela sv. Václava Kladno-Rozdělov

Vycházejí postní a velikonoční PRAMENY

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Pondělí, 28 Únor 2022 11:57

Zpravodaj Prameny se tentokrát šířeji věnuje synodálnímu procesu a setkávání dvou skupin v našem kostele. Obohacením tohoto tématu je příspěvek hlavního koordinátora synodálního procesu APHA Praha P. Michala Němečka. Připomíná naši výjimečnou varhanici Ing. Ludmilu Švarcovou, upozorňuje na novou knihu P. T. Halíka Odpoledne křesťanství a samozřejmě informuje o programu postní a velikonoční doby naší farnosti. Helena Raifová

Ke stažení zde

 

Před deseti lety zemřel P. Bořivoj Bělík

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Sobota, 12 Únor 2022 11:09 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Sobota, 12 Únor 2022 10:33

VZPOMÍNÁME NA P. BOŘIVOJE BĚLÍKA, vzácného kněze, který záhy po vysvěcení v roce 1969 krátce kaplanoval na Kladně, ale poté po dlouhou dobu působil v Trhovém Štěpánově, odkud vedl duchovní správu na proslulém mariánském poutním místě Hrádek u Vlašimi. Ten se stal jeho časným domovem a na hřbitově, poblíž Panny Marie Hrádecké, očekává také slavné vzkříšení.

Číst dále: Před deseti lety zemřel P. Bořivoj Bělík

   

KNĚZ A LÉČITEL FRANTIŠEK SUCHÝ Z LIBUŠÍNA.

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Sobota, 12 Únor 2022 10:12 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Středa, 02 Únor 2022 20:21

KNĚZ A LÉČITEL FRANTIŠEK SUCHÝ Z LIBUŠÍNA. P. František Suchý (* 20. 4. 1866 Řeporyje, † 31. 12. 1938 Libušín) studoval dva roky na lékařské fakultě, ale z rodinných důvodů přešel na teologickou fakultu. Po jejím absolvování byl 27. 7. 1890 vysvěcen na kněze, stal se katechetou ve smečenské farnosti, v roce 1902 v Libušíně a později i jako první duchovní správce (duchovní správa - Curatia – ustanovena v Libušíně 15. 3. 1913, dříve administrováno ze Smečna). Zde měl velké zásluhy o výstavbu nového kostela sv. Prokopa (dokončen 1908) a jeho výzdobu. Proslul jako lidový léčitel, na různé nemoci doporučoval koření, vyráběl také masti. Dodnes je známá a s úspěchem se používá tzv. „libušínská mast“. V Libušíně byl členem divadelního a pěveckého spolku „Vrchlický“ a v místní škole učil náboženství.

Číst dále: KNĚZ A LÉČITEL FRANTIŠEK SUCHÝ Z LIBUŠÍNA.

   

VÝROČÍ STAVEBNÍKA ROZDĚLOVSKÉHO KOSTELA ARCIBISKUPA FRANTIŠKA KORDAČE

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Neděle, 16 Leden 2022 14:07 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Neděle, 16 Leden 2022 14:02

V Katolickém týdeníku (3/2022) vyšel zajímavý článek historika Marka Šmída u příležitosti 170. výročí narození pražského arcibiskupa Františka Kordače (* 11. 1. 1852) –  PRIMAS MLADÉHO ČESKOSLOVENSKA. A je to právě naše farnost, která je této osobnosti české katolické církve vděčná za to, že v Rozdělově vůbec stojí kostel; ten vznikal společně se stavbou budovy pražského semináře podle návrhu architekta Františka Havleny ...

Číst dále: VÝROČÍ STAVEBNÍKA ROZDĚLOVSKÉHO KOSTELA ARCIBISKUPA FRANTIŠKA KORDAČE

   

Z ROZDĚLOVA ZA HUMNY VIKARIÁTU ... do Loun a Cítolib

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Sobota, 15 Leden 2022 19:59 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Středa, 05 Leden 2022 10:08

Za památkovými zkušenostmi bylo třeba vyrazit na Lounsko... v Lounech letmé nahlédnutí na pěknou vánoční výzdobu kostela sv. Mikuláše (a také pozoruhodnou vitráž, kterou navrhl Cyril Bouda) a poté nebylo možné vynechat mariánskou výstavu "Madona – Maria s Ježíškem" v tamním muzeu, nezbývá než doporučit, výstava byla dokonce prodloužena do 13. února 2022 (vedle gotických a barokních madon je zde i obraz Madony od kladenského malíře Karla Součka).

Výstava nám připomíná fakt, že Maria je právem považována za největší ženu historie víry. V ní, jak napsal při jiné mariánské výstavě salcburský arcibiskup Franz Lackner, Bůh uchovává malý kousek prapůvodního stavu, jemuž říkáme ráj. Právě tam Boží slovo stvořilo, svobodně a z lásky, člověka. Marie je nám zárukou této původní touhy Boha, který nechtěl být jen Bohem shůry, ale Bohem s lidmi, jak ukazuje jeho jméno „Emanuel“ – Bůh s námi. Marie žila s lidmi, byla jednoduše tady: od počátku, kdy Ježíš začíná veřejně působit, až do konce, kdy téměř všichni utečou a ona zůstane pod křížem.

Číst dále: Z ROZDĚLOVA ZA HUMNY VIKARIÁTU ... do Loun a Cítolib

   

Strana 10 z 55

<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>